Każdym organizmem i jego odpowiednią pracą sterują hormony. Jedne są wspólne dla obu płci, inne natomiast, jak na przykład progesteron, właściwy jest dla płci żeńskiej i spełnia specjalną funkcję w organizmie kobiety. Czym jest i za co jest odpowiedzialny ten hormon?
O progesteronie mówi się, iż jest on sprzymierzeńcem mam i wiele w tym prawdy. Jest to hormon, który obok estrogenu odpowiada za to, by miesiączki występowały regularnie. Poza tym, jest on odpowiedzialny za występowanie procesu owulacji, co jest niezbędne do tego, by mogło dojść do zapłodnienia. Stężenie progesteronu wzrasta w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego i ma za zadanie przygotować macicę do tego, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa, a także, by organizm kobiety mógł utrzymać ciążę.
Co natomiast, gdy progesteronu jest zbyt mało w organizmie? Gdy kobieta jest w ciąży, niedobór tego hormonu może doprowadzić do poronienia. Gdy ciąży brak, niedobór progesteronu sprawia, że miesiączki stają się nieregularne, a niekiedy mogą wystąpić bardzo obfite krwawienia. Warto zaznaczyć, że zbyt mała ilość tego hormonu w organizmie występuje często przy niewydolności jajników.