Nowoczesna antykoncepcja hormonalna

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna to przede wszystkim wszczepy i zastrzyki hormonalne, a także pierścienie dopochwowe i plastry antykoncepcyjne.
Wszczepy są nową lecz nie zawsze dostępną metodą antykoncepcji. Umieszcza się go pod skórą przedramienia. Jego działanie polega na uwalnianiu się gestagenu z pręcików, który zagęszcza śluz szyjkowy oraz ma na celu zapobiegać jajeczkowaniu. Nowoczesna antykoncepcja hormonalna
Kolejną metodą są zastrzyki hormonalne, które zastępują minipigułki. Zastrzyk przyjmuje się raz na 12 dni. Zaletą tej metody jest duża skuteczność oraz prostota stosowania. Niestety ich wadą jest dłuższy okres powrotu do całkowitej płodności. Może on trwać nawet dwa lata.
Zastosowanie pierścienia dopochwowego polega natomiast na umieszczeniu go w pochwie pierwszego dnia miesiączki. Po upływie dziewięćdziesięciu dni od zastosowania pierścień należy wymienić na następny.
Innym środkiem antykoncepcyjnym, który można stosować zamiast pigułek są plastry antykoncepcyjne. Zaletą jest prosty sposób użycia polegający jedynie na przyklejeniu plastra do skóry i wymienianiu go regularnie co tydzień. Należy jedynie pamiętać by za każdym razem wybierać inne miejsce. Nie wolno stosować ich jedynie na piersiach oraz w okresie menstruacji.