Współczesne kobiety, które pragną uchronić się przez nieplanowaną lub niechcianą ciążą, mają do wyboru mnóstwo skutecznych i bezpiecznych metod antykoncepcji. Generalnie dzisiejsze metody zapobiegania ciąży dzielą się na kilka rodzajów, takich jak antykoncepcja mechaniczna, hormonalna i chemiczna.
Ten pierwszy rodzaj antykoncepcji – antykoncepcja mechaniczna – polega na „mechanicznym” uniemożliwieniu plemnikom dotarcia do komórki jajowej i stanowi najpowszechniej dostępną formę zapobiegania ciąży (prezerwatywy można bowiem kupić w każdym kiosku, supermarkecie, sklepie spożywczym, stacji benzynowej oraz w każdej aptece bez recepty).
Plusem tej metody jest jej pełne bezpieczeństwo (pomijając oczywiście osoby uczulone na lateks) oraz zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, minusem natomiast – stosunkowo niska skuteczność. Dlatego też warto stosować ją razem z innymi rodzajami antykoncepcji, takimi jak antykoncepcja chemiczna (np. środku plemnikobójcze).
Za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży uważa się antykoncepcję hormonalną – jej minusem jest jednak niepowszechna dostępność, tj. fakt, że tabletki czy inne hormonalne środki antykoncepcyjne musi przepisać lekarz ginekolog , a także nieobojętność na zdrowie kobiety – wszak faszerowanie się hormonami i ingerencja w naturalną kobiecą gospodarkę hormonalną na dłuższą metę nie może pozostać bez wpływu na organizm kobiety. Ponieważ jednak skutki uboczne zdarzają się niezmiernie rzadko
– a w miarę udoskonalania antykoncepcji hormonalnej coraz rzadziej – metodę tę poleca się wszystkim kobietom, którym zależy na skuteczności i pewności antykoncepcji.