Ginekologia

Ginekologia jest dziedziną medycyny skupiająca się na diagnozowaniu oraz badaniu kobiecego układu płciowego. Badanie ma na celu dokonanie rozpoznania i w razie konieczności, podjęcie właściwego leczenia.

Na pierwsze badania powinny udać się wszystkie dziewczęta, które ukończyły 16 rok życia, natomiast kobiety, które rozpoczęły już aktywność seksualną powinny poddawać się takiemu badaniu przynajmniej raz w roku. ginekolog, ciąża

Przebieg wizyty polega na przeprowadzeniu wywiadu, który pomoże zorientować się lekarzowi w sytuacji zdrowotnej pacjentki, a następnie przeprowadzeniu badań na specjalnym fotelu ginekologicznym. Polegają one na analizie sromu oraz okolicy krocza. Kolejnym etapem jest badanie przy pomocy wziernika dopochwowego. W tym czasie lekarz dokonuje także oględzin ścian pochwy, a na koniec tarczy szyjki macicy.

Po wyjęciu wziernika następuje badanie wewnętrzne polegające na zbadaniu przez lekarza sklepienia pochwy, szyjki macicy oraz jej ujścia zewnętrznego. Badanie to ma na celu także określenie położenia macicy, jej topografii w stosunku do ścian miednicy, konsystencję oraz wielkość. Czasami konieczne jest przeprowadzanie badania przez odbytnicę. Jest ono stosowane zwłaszcza w przypadku dziewic, dziewczynek oraz kobiet w podeszłym wieku.

Pomimo tego iż badanie może wydawać się dla wielu pacjentek czymś krepującym, pamiętajmy o tym, że ginekologia jest po to by pomagać kobietom w walce z ich przypadłościami. Dzięki badaniom możemy zapobiec lub leczyć wszelkie stany zapalne i zaburzenia, a także w porę zdiagnozować i rozpocząć walkę z nowotworami.